Nέα πλατφόρμα edupass.gov.gr

Αλλάζει από τη Δευτέρα η πλατφόρμα που γίνονται οι δηλώσεις μαθητών και εκπαιδευτικών

Στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr θα πρέπει να δηλωθούν από βδομάδα και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού ή προηγούμενης νόσησης για μαθητές, εκπαιδευτικούς και όλο το υπόλοιπο προσωπικό των σχολείων

Αλλάζει από τη Δευτέρα 1η Νοέμβρη η πλατφόρμα όπου γίνονται οι δηλώσεις των self tests των μαθητών.

Συγκεκριμένα, οι γονείς που τα παιδιά τους φοιτούν σε δημόσια σχολεία καλούνται για τελευταία φορά, σήμερα, Παρασκευή να δηλώσουν τα αποτελέσματα των self tests των παιδιών τους στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr. Από βδομάδα αυτή η διαδικασία για τους μαθητές όλων των δημόσιων σχολείων θα γίνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr (για τους μαθητές των ιδιωτικών σχολείων συνεχίζει να ισχύει η πλατφόρμα self-testing.gov.gr).

Οι γονείς ή οι ενήλικοι μαθητές, αφού επιλέξουν την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής» και ακολούθως την κατηγορία «Δήλωση self test Μαθητών/τριών-Εκδοση Σχολικής Κάρτας για covid-19», αυθεντικοποιούνται με τη χρήση κωδικών taxisnet. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκδίδουν και εκτυπώνουν τη σχολική κάρτα, την οποία ο μαθητής επιδεικνύει στο σχολείο.