ΑΠΟΝΟΜΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΤΙΚΕΤΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ 2016

ΑΠΟΝΟΜΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΤΙΚΕΤΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ 2016 ( Αγγλικά )

Ακόμη μια σχολική χρονιά ολοκληρώθηκε με επιτυχία και διακρίσεις για το σχολείο μας. Το eTwinningέργο LSVC-LearningbySharinginVirtualCafesμε υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μόσιαλου Ελένη διακρίθηκε με την Ετικέτα ποιότητας 2016 από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης για τη δράσηeTwinning, η οποία αναφέρθηκε στο έργο με ιδιαιτέρως θερμά λόγια :

?Συγχαρητήρια για την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας που δικαιωματικά σας απονέμεται για το υπέροχο έργο σας! Πολύ ωραίο θέμα, άρτια οργάνωση διακρατικών ομάδων και προγραμματισμός, άψογη επικοινωνία στο φόρουμ και καλοφτιαγμένα προφίλ, άψογες logo δημιουργίες, αξιολόγηση μετά από κάθε θεματική δραστηριότητα και λεπτομερής παρουσίαση των στόχων, άριστη διαθεματική προσέγγιση, ευφάνταστες, συνεργατικές δραστηριότητες (make a wish, anthology of poets/authors, Fibonacci poems κλπ), κουίζ για κάθε δραστηριότητα και διπλώματα με την απόδοση του κάθε μαθητή σε αυτά. Και τα ωραία δεν τελειώνουν εδώ, είναι τόσα πολλά! Σας ευχόμαστε κι άλλες επιτυχίες στα etwinning έργα σας. Με εκτίμηση, η ΕΥΥ της δράσης eTwinning.?

Στο έργο συμμετείχαν καθηγητές και μαθητές από την Ελλάδα, την Τουρκία, την Ισπανία, τη Νορβηγία και την Πολωνία. Πιο συγκεκριμένα συμμετείχαν συνολικά 12 εκπαιδευτικοί και 156 μαθητές. Σκοπός του έργου που διήρκησε 10 μήνες ήταν να ενισχύσει τις πρακτικές δεξιότητες των μαθητών σε διάφορα σχολικά μαθήματα εξασκώντας ταυτόχρονα τις γνώσεις τους στα αγγλικά και μαθαίνοντας τη χρήση νέων υπολογιστικών εργαλείων (webtools). Δημιουργηθήκαν διεθνικές ομάδες έργου και οι μαθητές συνεργάστηκαν μεταξύ τους σε έξι εικονικές καφετέριες με έξι διαφορετικά θέματα όπως Ευρώπη , Ιστορία , Λογοτεχνία , Γλώσσα , Μαθηματικά και Τέχνες. Πραγματοποίησαν τις δικές τους εργασίες και ιδιαιτέρως δημιουργικές και ευφάνταστες δραστηριότητες .

Η ομάδα του 4ου Γυμνασίου Βόλου αποτελούνταν από τους μαθητές :

Αντωνοπούλου Βιολέττα, Κατσαρού Ελευθερία, Κέκια Αλίκη, Γιαλαμά Περικλή, Παπαρούνα

Ευφροσύνη, Θεοδώρου Ιάσονα, Φοινικόπουλο Γιάννη, Καλοφορίδη Ραφαέλα, Σαρρή

Λευτέρη, Κακοδήμο Μανόλη, Τζιάνη Ράνια, Μαλλιαρού Βασιλική, Κατρινόι Αλέξανδρο,

Δρόσο Νικόλαο και Στέργιο Δεσκάτα.

Όλη μας η πολύμηνη προσπάθεια είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας όπου εκεί

καταγράφτηκαν όλες μας οι δραστηριότητες, τα βίντεο που δημιουργήσαμε και το τελικό ebook

με τον απολογισμό του έργου. Ο σύνδεσμος για την ιστοσελίδα μας είναι: