11ος ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ eTwinning

11ος ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ eTwinning-Αποτελέσματα

s23-f1-dis-3

Το 1ο βραβείο πανελληνίως στον 11ο Εθνικό Διαγωνισμό e-Twinning στηνκατηγορία «Γυμνάσιο ηλικίες 13-15» απέσπασε το 4ο Γυμνάσιο Βόλου και βραβεύτηκε από τον υπουργό Ν. Φίλη σε ειδική τελετή που πραγματοποιήθηκε  στο υπουργείο Παιδείας στις 24 Οκτωβρίου.

Γυμνάσιο (13-15)

11ος ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ eTwinning-Αποτελέσματα

Τίτλος Έργου

Σχολείο

Εκπαιδευτικοί

1o Βραβείο

LSVC-Learning by Sharing in Virtual Cafes

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ

ΕΛΕΝΗ ΜΟΣΙΑΛΟΥ

2ο Βραβείο

Troy today

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΑΛΑΝΟΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ

Στο 4ο Γυμνάσιο Βόλου που διακρίνεται για ακόμη μια φορά το έργο υλοποιήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2015-2016 και είχε τίτλο «Learning by Sharing in Virtual cafes ? LSVC» με υπεύθυνη καθηγήτρια την υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Μόσιαλου Ελένη.

Στο έργο συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από 5 σχολεία της Ευρώπης και συγκεκριμένα την Ελλάδα, την Τουρκία, την Ισπανία, τη Νορβηγία και την Πολωνία. Σκοπός του έργου που διήρκησε 10 μήνες ήταν να ενισχύσει τις πρακτικές δεξιότητες των μαθητών σε διάφορα σχολικά μαθήματα εξασκώντας ταυτόχρονα τις γνώσεις τους στα αγγλικά και μαθαίνοντας τη χρήση νέων υπολογιστικών εργαλείων (webtools).
Δημιουργήθηκαν διεθνικές ομάδες έργου και οι μαθητές συνεργάστηκαν μεταξύ τους σε 6 εικονικές καφετέριες με έξι διαφορετικά θέματα όπως Ευρώπη, Ιστορία, Λογοτεχνία, Γλώσσα, Μαθηματικά και Τέχνες. Πραγματοποίησαν τις δικές τους εργασίες και ιδιαιτέρως δημιουργικές και ευφάνταστες δραστηριότητες.
Η κ. Μόσιαλου τόνισε πως «το έργο μας διακρίθηκε με την Ετικέτα Ποιότητας 2016 από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης e-Twinning, η οποία αναφέρθηκε στο έργο με ιδιαιτέρως θερμά λόγια. Όλη μας η πολύμηνη προσπάθεια είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας όπου εκεί καταγράφτηκαν όλες μας οι δραστηριότητες, τα βίντεο και το τελικό e-book με τον απολογισμό του έργου. Μεταξύ των δραστηριοτήτων οι μαθητές δημιούργησαν με τους εφήβους από τις συνεργαζόμενες χώρες στο πρόγραμμα εικονικές καφετέριες μέσα από τις οποίες ερεύνησαν, έμαθαν και γνώρισαν διάφορες πτυχές της ευρωπαϊκής ιστορίας, τέχνης και επιστήμης.

Η ομάδα του 4ου Γυμνασίου Βόλου αποτελούνταν από τους μαθητές :

Αντωνοπούλου Βιολέττα                          Καλοφορίδη Ραφαέλα

Κατσαρού Ελευθερία                               Σαρρή Ελευθέριο

Κέκια Αλίκη                                             Κακοδήμο Μανόλη

Γιαλαμά Περικλή                                      Τζιάνη Ράνια

Παπαρούνα Ευφροσύνη                          Μαλλιαρού Βασιλική

Θεοδώρου Ιάσονα                                   Κατρινόι Αλέξαντρο

Φοινικόπουλο Ιωάννη                              Στέργιο Δεσκάτα

Δρόσο Νικόλαο

Όλη μας η πολύμηνη προσπάθεια είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας

με τον απολογισμό του έργου.

Ο σύνδεσμος για την ιστοσελίδα είναι :

Τα αποτελέσματα του 11ου Εθνικού Διαγωνισμού ανακοινώθηκαν στη ιστοσελίδα του

e-Twinning