Επισκεψη στο Μουσείο της Πόλης

Την Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2020 το τμήμα Α3 του σχολείου μας, με τη συνοδεία της κ. Χαλαστάρα Ι. και της κ. Φωτεινοπούλου Β. επισκέφτηκε το Μουσείο της Πόλης του Βόλου. Κατά την παρουσία τους εκεί τα παιδιά ενημερώθηκαν με λόγια και με εικόνα από τους υπεύθυνους για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (πολιτισμός, οικονομία, εκπαίδευση,κ.ά.) που κοσμούν και προσδιορίζουν την ταυτότητα της πόλης του Βόλου. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του μουσείου, όπου το ανανεωμένο εκθεσιακό υλικό τους εντυπωσίασε αλλά και τους προβλημάτισε καθώς διαπίστωσαν πόσο σημαντικό ρόλο παίζει για την εξέλιξη ενός τόπου η πολυσυλλεκτικότητα (η παρουσία και η εγκατάσταση δηλαδή διαφορετικών εθνοτήτων στον τόπο αυτό), η γεωγραφική του θέση, οι οικονομικές δομές κ.λ.π.

Η εκπαιδευτική- μορφωτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ένα βιωματικό παιδαγωγικό παιχνίδι που είχαν ετοιμάσει για τους μαθητές οι υπεύθυνοι του μουσείου, τους οποίους και θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε με την ευκαιρία αυτή για την άρτια οργάνωση της παρουσίασης του μουσειακού υλικού.